czwartek, 5 listopada 2009Znajomi zawsze dziwili się,kiedy widzieli listę mojego winampa, bo większą część stanowiły stare piosenki,a muzyka tych wykonawców diametralnie różni się od dzisiejszego: bum bum bum, które słyszymy w radio i na dyskotekach. Jednak, po wysłuchaniu kilku utworów ze zdziwieniem stwierdzali,że TO jest dobre ;) Ówcześnie media lansują muzykę, która nie wymaga żadnego zastanowienia, jest łatwo przyswajalna i dostępna dla każdego. Gwiazdą może być każdy,kto tylko ma pieniądze,zaś to czy coś sobą reprezentuje czy też nie, nie ma większego znaczenia. Podobnie jest z treścią utworów...słowa najnowszych piosenek mogę mieć sens albo i nie-najważniejsze, aby melodia szybko wpadała w ucho,jednak jak zazwyczaj obserwujemy jest to przepis na jedno-sezonowy przebój.

Utwory tworzone kiedyś miały piękne, często wzruszające melodie, inne- rytmiczne nadawały się na imprezy (niektóre nadal się na nich pojawiają). Większość niosła za sobą wartości kulturalne i estetyczne, nie przekraczały pewnych granic. Często też były to piosenki z głębszym przesłaniem jak np.Dziwny jest ten świat Czesława Niemena czy We are the world Michaela Jacksona. Niosły one coś więcej niż tylko niezwykłe wrażenia muzyczne- nadzieję,radość,spokój,otuchę...

4 komentarze:

 1. Przez przypadek natknęłam się na ten blog. Widzę,że dopiero zaczynasz, ale bedę uważnie śledziła każdy wpis, gdyż wydaje mi się, że będzie ciekawie. Pozdrowienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. zapraszam :) tak...dopiero zaczynam i nie mam wprawy,ale wydaje się to łatwiejsze niż myślałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej Domi, po tym jak odwiedzałyśmy Jungle i Kontakt, nie przypuszczałam, że lubisz taką muzykę!
  Choć w moim domu (za sprawą rodziców) jest mnóstwo płyt i kaset ze starszymi kawałkami, nie bardzo orientuję się w temacie, więc mam nadzieję, że Twój blog okaże się pomocny w edukacji ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. a widzisz :) nowsze rytmy też lubię. Posłuchaj czasami płyt i kaset swoich rodziców one na prawdę są niezłe :D ja szczerze mówiąc też za dużo nie wiem o tych artystach...nigdy się za bardzo nie interesowałam bardziej ich historią-tylko słuchałam ich muzyki. Więc teraz mam okazję poszerzyć swoją wiedzę, a przy tym i np. Twoją ;p

  OdpowiedzUsuń